You can help our site. Thanks in advance for your help - donate - Click -
                                                                        

Експозиція «Вірний друг Тараса» у Кіровограді

Січень 31, 2015 | Новини | Переглядів: 1173 | Коментарі: 0

30 січня 2015 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнуто експозицію «Вірний друг Тараса…» до 195-річчя від дня народження художника, приятеля Т.Г.Шевченка Григорія Миколайовича Честахівського (1820-1893).

Ім’я Григорія Миколайовича Честахівського не дуже відоме в Україні. Про його життєвий і творчий шлях можна дізнатися лише зі спеціальної або довідкової літератури та й то небагато. Спогади про себе він майже ніякі не залишив, біографічні матеріали ніхто не досліджував. А між тим Григорій Честахівський зробив дуже багато для увічнення пам’яті Великого Кобзаря. Перший біограф Тараса Шевченка, один із його щирих друзів Олександр Лазаревський зазначав: «Г.М.Честахівський був головним розпорядником проводів і похорону Шевченка, він свято виконав покладену на нього місію». Редакція журналу «Киевская старина» (1895, № 2) у примітці до спогадів Честахівського характеризувала цього художника як одного «із невеликого кола приятелів Тараса Шевченка в останні два роки його життя».
Що ж нам відомо про цю людину? Григорій Честахівський народився 30 січня 1820 року в сім’ї військового поселенця у Новій Празі (нині - смт. Нова Прага Олександрійського району Кіровоградської області). В селищі та околицях його знали як умілого іконописця. До речі, існує припущення, що він виконав один із іконостасів церкви св. Володимира в м. Єлисаветграді. Григорій Миколайович навчався в Петербурзький Академії мистецтв з 1843 року, а в 1854 році отримав звання вільного художника історичного й портретного живопису. Служив у Департаменті військових поселень (до 1858) та в Канцелярії Капітулу орденів (до 1883). Поет Тарас Шевченко познайомився з ним у 1858 році в Петербурзі (вже повернувшись із заслання) й невдовзі Григорій Миколайович став одним із найближчих, найщиріших його приятелів. З того часу «Гриць» часто відвідує поета в його майстерні Академії мистецтв. Їх, перш за все, зблизила любов до задушевних співів українських пісень. Обоє просто були палко закохані в мелодійність української народної пісні.
…Після смерті Тараса Шевченка його друзі поклялися найближчим часом перевезти тіло поета в Україну згідно з поетичним заповітом. Усі клопоти, пов’язані з перепохованням, вирішили доручити найближчим друзям покійного – Олександру Лазаревському та Григорію Честахівському. А зробити це було дійсно непросто, бо царський уряд боявся навіть мертвого Шевченка, довго не дозволяв перевозити його прах в Україну. Саме Григорій Миколайович був одним із ініціаторів й організаторів поховання Шевченка на Чернечій горі біля Канева. «Ми тепер можемо тільки з подякою згадувати, що Честахівський не дав похоронити Шевченка на Щекавиці, - писав один із найкращих біографів Шевченка Олександр Кониський. Україна й українці усього світу вічно завдячуватимуть Григорію Миколайовичу».
Неподалік від могили поета він і поселився, проте через кілька місяців після розмови з київським генерал-губернатором князем Васильчиковим змушений був повернутися до Петербурга, зобов’язавшись більше ніколи не з’являтися в Київській губернії. Причиною цього став неабиякий переполох серед місцевих поміщиків-поляків, яких налякало масове паломництво до Шевченкової могили, а також чутки, що в домовині насправді заховано свячені ножі, за які начебто от-от візьмуться селяни й тоді почнеться нова Гайдамаччина. Григорій Честахівський, який поширював серед простолюду книжечки з віршами Тараса Шевченка, мимоволі опинився в ролі головного підбурювача, хоча насправді він був прихильником не бунту, а покори й освіти. Після багатьох років служби в Петербурзі він останні свої десять літ життя майже безвиїзно жив у Качанівці, де йому надав притулок український поміщик Василь Тарновський. Помер Григорій Честахівський у березні 1893 року в Петербурзі. Його тіло Тарновський перевіз до свого маєтку на Чернігівщині й поховав у парку. На жаль, могила до наших днів не збереглася.
Ще за життя Григорій Миколайович зробив опис малюнків, офортів і речей Шевченка, що лишилися після його смерті (нині зберігаються в Інституті літератури імені Т.Г.Шевченка Національної Академії Наук України, м. Київ). Автор спогадів про поета («Эпизод на могиле Тараса Шевченко», журнал «Киевская старина», 1896, № 2). Також він був власником частини малюнків Тараса Григоровича. Серед олійних робіт Честахівського - художника відомі: «Селянин біля труни Шевченка», «Труна Т.Г.Шевченка в дорозі», «Труна Шевченка на пароплаві в дорозі до м. Канева», «Труна Шевченка в церкві» (знаходяться в Національному музеї Тараса Шевченка, м. Київ).
Єдиний твір Григорія Честахівського як іконописця, що зберігся до наших днів, це ікона Святих Тарасія і Михайла (1867) – патронів Тараса Шевченка і Михайла Лазаревського. ЇЇ виявлено у 2003 році у Вознесенському соборі м. Конотопа.
В експозиції представлено графічну роботу члена НСХУ І.В.Смичека «Портрет Т.Г.Шевченка», малюнки олівцем образу Шевченка чудового портретиста нашого краю В.О.Федорова, вилиті з бронзи медаль «В сім’ї вольній, новій» скульптора, художника-земляка А.В.Німенка та медалі «Т.Шевченко» медальєра, члена НСХУ В.В.Попова, біографічний нарис «Шевченко. Його думи та пісні» (1914) і факсимільне видання «Мала книжка Т.Шевченка» (1963) із приватної колекції краєзнавця, першого заступника голови Кіровоградського земляцтва «Єлисаветград» у Москві В.В.Петракова та документально-публіцистичний нарис відомого краєзнавця Юрія Матівоса «Тарасові шляхи Приінгулля» й «Шевченківський словник (ІІ том)», в яких знаходяться матеріали, пов’язані з ім’ям Григорія Честахівського - свідомого українця, щирого й вірного приятеля великого сина українського народу Тараса Шевченка.

Леся Дмітрієва, науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи Кіровоградського обласного художнього музею


Ви можете підтримати наш портал ДОНАТАМИ

 


ПОШИРЮЙТЕ. Коментуйте. Заборонені нецензурна лексика, образи, розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі та заклики до насильства. Сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації і почніть стежити за нашими новинами ПІДПИСАТИСЯ.
Завжди в курсі надзвичайних ситуацій, ДТП, аварій, відключень світла, води та теплопостачання. Щоб дізнаватись новини першими, підписуйтесь на нас у YouTube, ТЕЛЕГРАМ та сторінку в Facebook та Instagram.
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool