Найбільш вірогідний курс долара до кінця року - 27 гривень

Вересень 05, 2016 | Новини | Переглядів: 765 | Коментарі: 0

З середини серпня відбувається поступове ослаблення гривні відносно до долара США.

Якщо у попередні місяці був певний надлишок валюти через сезонне покращення зовнішньоторговельного балансу, яку Нацбанк викуповував у резерви, то на початку вересня НБУ вже заявив про проведення аукціонів з продажу валюти.

Необхідно пам’ятати, що з лютого 2015 року в Україні діє вільне курсоутворення, тому певні коливання не є винятком, а нормальною ситуацією. Більш того, людей часто вводить в оману абсолютне значення зміни обмінного курсу: зміна на одну гривню зараз здається великою, хоча це відповідає зміні у лише приблизно 4%.

Для порівняння – зміна курсу євро-долар на 4% зараз складає біля 4 центів. Така зміна – не рідкісне явище навіть для пари євро-долар (останній раз такий зсув був у червні 2016 року), валюти країн, що розвиваються часто мають набагато більші коливання. Що є причиною ослаблення гривні? Можна називати дві групи причин. Перша, поточні коливання попиту та пропозиції валюти через необхідність сплат за зовнішніми контрактами – наприклад зовнішніми боргами. Вони є короткотерміновими і тому після таких стрибків попиту мали б відновитись попередні рівні. Інша група причин – економічні, які важко чітко прив’язати до щоденних коливань, але які задають певні тенденції. Одна така тенденція – зростання імпорту газу у опалювальний період, що збільшить попит на валюту до весни наступного року.

Інша – традиційне підвищення економічної активності восени. Якщо поглянути на наявну статистику – останнім часом відбувалося зростання зарплат та інших доходів, що вже відобразилось у зростанні роздрібного товарообігу. Частину товарообігу складають імпортні товари, тож очікувана можливість продати більше призводить до більшого імпорту і, відповідно, зростання попиту на валюту. Це сезонне зростання попиту та зростання, викликане економічним відновленням, матимуть тиск на ослаблення гривні. За прогнозом МЦПД, на кінець року офіційний курс сягне 27,00 грн/дол Через те, що у нас немає обмежень на розмір курсу – теоретично він може бути будь-який.

Тому в принципі не виключено що до кінця року ми побачимо курс як нижче так і вище цієї позначки – нагадаю, що у лютому цього року курс вже був вище 27 грн/дол (напр., 25 лютого 2016 – 27,25), а потім гривня укріпилась до 24,8 грн/дол, тому навіть тимчасове перевищення цих показників – не привід до паніки. Головне, аби уряд та нацбанк продовжували проведення відповідальної бюджетної та грошової політики, не допускаючи штучного, не забезпеченого доходами зростання видатків бюджету та безвідповідального «друку грошей». У цьому випадку не має відбуватись дестабілізації, яка б негативно впливала на курс.

Олександр Жолудь, провідний економіст Міжнародного центру перспективних досліджень


ПОШИРЮЙТЕ. Коментуйте. Заборонені нецензурна лексика, образи, розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі та заклики до насильства.


Завжди в курсі надзвичайних ситуацій, ДТП, аварій, відключень світла, води та теплопостачання. Щоб дізнаватись новини першими, підписуйтесь на нас у YouTube, ТЕЛЕГРАМ та сторінку в Facebook та Instagram.
Сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації і почніть стежити за нашими новинами ПІДПИСАТИСЯ.
Hostpro




Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool