Тільки найважливіше - підписуйтесь на наш Telegram _ YouTube _ Facebook _ Whatsapp

Кіровоград: тематичний вечір у художньому музеї (фото)

Декабрь 10, 2013 | Новини | Просмотров: 865 | Комментариев: 0

6 грудня 2013 року в Кіровоградському обласному художньому музеї, в рамках роботи літературно-музичної вітальні, відбувся тематичний вечір «Кобзарська пісня – душа українського народу».

Бандура – один з найдавніших українських струнно-щипкових інструментів лютневого походження. Первинні кобза та бандура існували як різновиди одного інструмента. Кобза – давніший вид інструмента, а бандура – пізніший, більш удосконалений.
Більшість етимологічних словників (Рудницький, Фасмер, Шанський та ін.) подають схожі трактування походження слова «бандура». Вони виводять українську форму через польську мову (bandura) з італійського bandura. Італійське слово походить з латинського pandurа, що, у свою чергу, виводять з грецького pandourа. Це слово споріднене з перським tanbur та шумерійським pandur/pantur, що означає «смичок».
У свою чергу, етимологія слова «кобза» тісно пов’язана зі Сходом. У тюркських мовах існує чимало назв інструментів (зокрема скрипки), що мають дуже подібну форму: kopuz, kobuz, kovus, kubyz, kobyz.
Деякі дослідники вважають кобзу за попередницю бандури, що еволюціонувала шляхом додавання приструнків.
Найпоширенішим сучасним зразком інструмента стала уніфікована модель бандури майстра Івана Скляра, створена у 50-х роках ХХ століття. Основними її рисами стали зміщений вліво від центру гриф, що дозволило збільшити діапазон (кількість струн), механізм перемикання тональностей, хроматичний звуковий ряд (як у всіх класичних інструментів). Такі зміни посприяли утворенню оркестрів за участю бандури, дозволили урізноманітнити репертуар. Бандура стала популярним інструментом, що, у свою чергу, дало поштовх до серійного виробництва однакових інструментів для капел та різного плану ансамблів.
Тематичний вечір «Кобзарська пісня – душа українського народу» розпочався музичними номерами.
У виконанні студента Національного університету харчових технологій, лауреата Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, випускника Кіровоградської музичної школи № 2 ім. Ю.С. Мейтуса Олександра Малахатька прозвучали музичні твори: «Мелодія» М. Скорик, «Варіації на тему Генделя» В. Бенедетті, «Елегія» Я. Верещагіна.
Своє захоплення творчим доробком українських композиторів продемонстрував бандурист-аматор, лауреат Міжнародного конкурсу «Волинський кобзарик» (м. Луцьк), випускник Кіровоградської музичної школи № 2 ім. Ю.С. Мейтуса Юрій Баранок. У його виконанні прозвучав фрагмент «Запорозького маршу» видатного хранителя кобзарського мистецтва Євгена Адамцевича.
З інформацією про історію розвитку кобзарства в Україні виступила кандидат мистецтвознавства, викладач Кіровоградського музичного училища Марина Долгіх.
Також в рамках заходу відбулася презентація живописного полотна «Спогади про минуле» (2013) члена обласної громадської організації «Єлисаветградський узвіз», народного майстра Віктора Луганщука.
Фінальним акордом тематичного вечора став виступ учня Кіровоградської музичної школи № 2 ім. Ю.С. Мейтуса по класу бандури (викладач Т.О. Поліщук), лауреата Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, переможця міського конкурсу «Дитина року-2013» Ігоря Тарана. У його виконанні прозвучали музичні твори: «Мрія» С. Баштана, «Ніч яка, Господи» М. Старицького, «Черемшина» В. Михайлюка, романс «Ти не моя» С. Руданського.
Захід супроводжувався серією тематичних відеопрезентацій «Бандуристи та кобзарі в образотворчому мистецтві», «Кобзарі та українське козацтво», «Образи кобзарів у радянському та сучасному кінематографі».

Кіровоград: тематичний вечір у художньому музеї (фото)

Кіровоград: тематичний вечір у художньому музеї

Кіровоград: тематичний вечір у художньому музеї

Кіровоград: тематичний вечір у художньому музеї


Олена Степанокзавідуюча відділом науково-просвітницької роботи Кіровоградського обласного художнього музею

Володимир Мороз науковий співробітник Кіровоградського обласного художнього музею

Коментарі для сайта CackleЗагрузка...


Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool
 
Яндекс.Метрика Rambler's Top100 uptime узнать
Besucherzahler
счетчик посещений