Хто у Кропивницькому будував «Черемушки» та кінотеатр «Мир»

Червень 30, 2022 | Новини | Переглядів: 2600 | Коментарі: 0

Небагато знайдеться кропивничан, які б не знали імен Якова Паученка чи Олександра Лишневського, чиї архітектурні шедеври є візитівкою нашого міста. Та, на жаль, небагато й тих, хто знає імена архітекторів, що створили обличчя сучасного Кропивницького.

Про одного з них - Андрія Сидоренка – написав книгу «Слідча справа № 2435» відомий кропивницький краєзнавець Володимир Поліщук.

Під час кропіткої роботи над документами і матеріалами Держархіву області та Обласного краєзнавчого музею, підшивок «Кіровоградської правди» та «Молодого комунара», що знаходяться в фондах бібліотеки Чижевського автор дослідив, що Андрій Сидоренко виконав до 50 проєктів будівель, які сьогодні є окрасою нашого міста.

Але не тільки. Саме архітектор Андрій Сидоренко займався плануванням та забудовою мікрорайону по Великовисківському шосе. Як з’ясував краєзнавець, «на початку 1960-х років у Радянському Союзі було прийнято програму розгорнутого будівництва житла. Новий житловий масив у Москві назвали Черемушки. Відтоді чи не у кожному місті почали з’являтися свої Черемушки».

За проєктом архітектора Сидоренка розбили парк Космонавтів, який зараз є пам’яткою природи місцевого значення. Колишній кінотеатр «Мир» - нині громадський простір «Атмосфера МИР 2.0.» - результат його архітектурної думки.

До будівництва архітектурного ансамблю на площі – магазину «Дитячий світ» (пізніше – «Будинку взуття»), готелю «Україна», а також реконструкції двоповерхового будинку Нусіма Сейдера на розі Дворцової та Великої Перспективної теж мав відношення Сидоренко. За його проєктом у 1968 році возвели триповерхову будівлю школи № 5 – гімназії імені Шевченка, надбудову будинку Екельна, що на розі вулиць Великої Перспективної та Карпи, та школу № 6.

Андрія Сидоренка називали майстром архітектурного графічного пейзажу. Завдяки його малюнкам у пресі містяни дізнавалися, як виглядатиме місто через кілька років.

Якою буде будівля обласного держархіву, семиповерхового корпусу тодішнього педінституту, автовокзалу, обласної лікарні, навчально-лабораторного корпусу філіалу Харківського політеху, тобто сьогоднішнього ЦНТУ, медучилища, Будинку побуту і нашої бібліотеки!

Якби усі задуми архітектора були реалізовані, Кропивницький виглядав би інакше. Але це інша історія, про яку ми розповідали в матеріалі «Краєзнавчі студії: планували одне…» .


Ви можете підтримати наш портал ДОНАТАМИ

 


ПОШИРЮЙТЕ. Коментуйте. Заборонені нецензурна лексика, образи, розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі та заклики до насильства. Сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації і почніть стежити за нашими новинами ПІДПИСАТИСЯ.
Завжди в курсі надзвичайних ситуацій, ДТП, аварій, відключень світла, води та теплопостачання. Щоб дізнаватись новини першими, підписуйтесь на нас у YouTube, ТЕЛЕГРАМ та сторінку в Facebook та Instagram.
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool